VBRO

Geert Naessens’ Weerbericht

Algemene luchtdruk:

Een hogedrukgebied met centrum boven het oosten van Europa, verliest de greep op ons weer. Het zorgde voor een zuidelijke aanvoer van extreem hete lucht, maar die zuidelijke wind wordt vandaag vervangen door een westelijke variant met minder warme lucht in de aanvoer. Toch kan het zeker landinwaarts ook vandaag nog erg warm worden met maxima tot een stuk boven de 30 graden. In de loop van de dag koelt het echter af. De oostelijke en zuidoostelijke regio’s van de Benelux zitten wél nog in die schroeihete lucht met maxima van 35 tot 38 graden. Onze regio niet meer. De échte afkoeling volgt later vanmiddag wanneer een koufront doortrekt met wat (onweers)buien.

De komende dagen zie je in de pluim een ‘afkoeling’, maar dat is heel relatief want als je naar de schaalverdeling kijkt, dan zie je dat het ook dan nog steeds om zomerse maxima van tussen de 20 en 25 graden gaat. Tegen eind van de week zelfs waarschijnlijk weer meer. We komen immers donderdag en vrijdag terecht onder een nieuwe uitloper van het Azorenhoog.

Nadien zie je richting het weekeind tot ergens midden volgende week wel geleidelijk wat meer neerslagsignalen opduiken. Een teken dat er toch langzaam wat wisselvalligheid in de kaarten sluipt. Iets wat ik ook al eerder aangaf. We zouden dan enkele dagen met lagedrukgebieden te maken krijgen, maar lang zal het waarschijnlijk niet duren want op heel lange termijn blijf je telkens weer nieuwe impulsen van hogedrukgebieden in onze buurt zien.

Vandaag:

Vandaag zal het voor onze regio al minder warm worden. Doordat de wind overdag langzaam via het westen en noordwesten naar een meer noordelijke hoek draait, zal het aan de kust maar een 22 tot 24 graden meer zijn. Dieper landinwaarts kan dat wel nog 25 tot 28 graden worden in WVL. Mogelijks tikken we ook nog een 30 tot 32 aan in de diepere delen van Oost-Vlaanderen, maar dat zal tijdelijk zijn. De temperaturen lopen vooral in de ochtend en rond de middag op. Vanaf de middag zie je dat er overal een daling begint. Ook al omdat er geleidelijk steeds meer wolken arriveren en de kans op een regen- of onweersbui groeit. Zeker in de loop van de latere middag trekt een zone met wat buiige neerslag door. Daar kan een onweer tussen zitten, maar er is eigenlijk geen enkel model dat voor onze regio grote buien of buiencomplexen berekent. Toch blijft het altijd nowcasten met onweer want ook al is de afkoeling tegen dan al begonnen, er zit nog veel energie in de atmosfeer met die hoge temperaturen. Ook hier echter lopen de oostelijke en zuidoostelijke regio’s van de Benelux met de prijzen weg want daar is er wel kans op héél fel onweer.

Ook in de avond en nacht komt er verder minder warme lucht binnen met een noordelijke wind. Die afkoeling verloopt dan verder grotendeels geruisloos met een noordelijke wind die gewoon minder warme lucht aanvoert. Het is dan wisselend bewolkt met minima rond een 15 tot 17 graden tegen de ochtend. Wat overigens nog erg zacht is …

Morgen:

Morgen is het minder warm. Een noordelijke wind voert minder warme lucht aan met maxima vooraan de 20 graden aan zee tot nog steeds een 22 tot 24 graden landinwaarts. Veel zon, maar ook wel wat wolken. Vooral in de ochtend dan want overdag breekt de zon steeds meer en beter door.

In de avond en nacht is het minder warm met minima dan ergens rond 11 tot 13 graden (wat overigens nog altijd erg zacht is).

Overmorgen:

Vrijdag klimmen de maxima alweer. Daarbij kan het in de loop van de dag landinwaarts zelfs alweer 24 tot 27 graden worden! Uiteraard met veel zon en slechts enkele wolkjes.

Ook de avond en nacht verlopen dan rustig met weinig of geen wolken.

Later:

Zaterdag kan het zelfs nog warmer worden. De maxima lopen dan naar 25 tot 28 graden op landinwaarts, maar de dag kan wel eindigen met een paar regen- of onweersbuien. Zeker is dat nog niet. Het kan ook pas avond of nacht worden.

Vanaf zondag wordt het geleidelijk wat wisselvalliger met al eens mogelijk wat regen of een bui al moeten we met twee woorden spreken want dat is nog vrij ver weg. Toch zie je nu wel met meer en meer zekerheid de contouren zichtbaar worden van enkele meer wisselvallige dagen. Nadien zal hogedruk waarschijnlijk weer de regie overnemen.

Samenvatting:

De meest extreme hitte is uit onze regio weg. Het oosten en zuidoosten van de Benelux haalt nog 38 graden vandaag, maar bij ons is het stukken minder. Aan zee zitten we maximaal rond 23-24 graden. Landinwaarts lopen die temperaturen snel op naar 28-29 in West-Vlaanderen tot een lokale 32 in het oosten van Oost-Vlaanderen. Vanaf de middag gaan de temperaturen overal dalen. De wind is noordwest geworden en voert minder warme lucht aan. Er zijn ook binnenlopende wolkenvelden en later vanmiddag volgt dan de échte afkoeling met een koufront waarop enkele regen- of onweersbuien zitten. Veel lijkt het echter allemaal niet te worden.

Vanavond en vannacht is het alweer droog met wolken en opklaringen en minima die tegen de ochtend met een naar noord draaiende wind verder zakken naar een 15 tot 17 graden.

Geert, woensdag 02 juli, 06.30 uur

VBRO-Trotsplaat

VBRO-Trotsplaat