VBRO

Geert Naessens’ Weerbericht

Algemene luchtdruk:

Een hogedrukgebied met kern ten zuiden van IJsland en een uitloper tot nabij Schotland beïnvloedt (al een hele tijd) ons weer. Het zorgt bij ons voor een noordelijke stroming. Daarmee komt koude lucht binnen, maar die warmt wel wat op doordat ze over de warme Noordzee komt. In die stroming trekken van tijd tot tijd ook enkele zwakke – meest inactieve – fronten of eens wat buitjes mee met dikwijls veel wolken en zelfs sporadisch kans op wat lichte regen of een regenbui. Echt zacht wordt het dan ook de eerste tijd zeker niet. Eerder aanhoudend aan de koude tot kant met toch wel eens kans op wat nachtvorst als het in de nacht opklaart.

Het hoog blijft voorlopig in diezelfde regio liggen, maar zakt later deze week naar het zuiden weg, waarmee dan de weg vrijkomt voor een actiever  lagedrukgebied met haar storingen om dichterbij te komen. We krijgen in de tweede helft van de week dan ook enkele zwakke fronten over ons heen  waarna we dan tegen het eind van de week en in het weekeind in een wisselvallige en koude noordelijke stroming zitten met geleidelijk winterse buien. Dat kunnen sneeuwbuien zijn (zie verder dagbesprekingen hiervoor). Er is weinig verandering te zien in de Europese prognose van vandaag. Je ziet de eerste dagen nog steeds een relatief koud weerbeeld, maar diep winters is dat eigenlijk niet. Wel lage maxima en in de nachten telkens minima rond het vriespunt of het scheelt niet veel. Wel vrij veel neerslagsignalen, maar dat moet ik nog zien. Zie dagbesprekingen. Waarschijnlijk rekent het model ook met een virtueel sneeuwdek dat er in de praktijk zeker niet (overal) komt.

Kort samengevat zie ik drie fases:

1/ De fase waar we nu inzitten tot en met donderdag: koud met mogelijk wat lichte nachtvorst landinwaarts, maar winter is dit eigenlijk niet. Wel koud.

2/ De aankomst van een lagedrukgebied tegen donderdag / vrijdag met vooral in het weekeind oplopende kansen op lokale sneeuwbuien en sneeuw die eventueel hier en daar tijdelijk wat kan blijven liggen. Afhankelijk van of dat gebeurt, kan het in de nachten kouder worden waar eventueel sneeuw zou blijven liggen. Dit is echter allemaal heel onzeker. Zie ook dagbesprekingen.

3/ Daarna waarschijnlijk overgang naar een westelijker regime met zachtere lucht.

Om aan te tonen hoe onzeker en verschillend alles in de modellen is, hierbij de Amerikaanse pluim ter info. Daar is van winterweer en koudere temperaturen amper sprake …

Vandaag:

We starten vandaag net als gisteren landinwaarts weer met temperaturen rond of net boven nul terwijl het aan de grond op veel plekken lichtjes vriest. Let dus op voor eventuele lokale gladheid zoals ik gisteren ook al voor waarschuwde! Verder zien we opklaringen en wolken en aan zee en in de kustregio valt er een lokaal regenbuitje. Vlak aan zee zijn de temperaturen wel positief, maar dieper landinwaarts niet en dat kan al op enkele km van de kust zijn! Ook daar kan het dus glad zijn want er vallen regenbuitjes en dat kan aanvriezen. Trouwens zitten ook enkele van die buitjes dieper landinwaarts met lokale, verraderlijke gladheid tot gevolg.

Overdag zien we wolken, ook wat zon en nog steeds tot diep in de dagperiode ook enkele verspreide regenbuitjes in een noordelijke stroming. De wind is daarbij meer noordwest geworden en waait matig bij maxima die oplopen tot rond 7 graden aan de kust en 4 tot 5 landinwaarts.

Vanavond en vannacht schuift er steeds meer bewolking binnen bij minima die overal licht positief zijn. Toch kan wat lichte vorst aan de grond tijdens een opklaring ergens niet volledig uitgesloten worden. Later is er ook weer kans op wat licht gemiezer. De wind neemt toe en kan aan zee vrij krachtig worden!

Morgen:

Morgen, donderdag, op nieuwjaarsdag, zien we weer veel wolken met kans op wat regen of een regenbui. In de temperaturen komt amper verandering. Die zitten rond 4-5 graden landinwaarts, oplopend tot 6-7 graden aan de kust. Er is wel veel wind wat het gevoel van koude weer groter kan maken.

In de avond en nacht kan met een naar noord draaiende wind ook een bui opduiken. Dat zou een winters getinte bui kunnen zijn. Vooral in het noorden van de regio of in de Nederlandse provincie Zeeland.

Overmorgen:

Vrijdag neemt de buienkans in een koude noordelijke stroming toe. Toch halen we nog wel rond 5-6 graden aan zee tot rond 3-4 graden landinwaarts. Er is kans op winterse buien van stofhagel, hagel, natte of smeltende sneeuw of zelfs wat sneeuw. In een felle bui kan eventueel tijdelijk iets blijven liggen.

In de nacht naar zaterdag is er ook kans op enkele winterse buien. Vooral de Oostkust en de noordelijke delen van de regio maken daar kans op. Eventueel blijft er tijdelijk wat sneeuw liggen. Ook Zeeland zit eerlijk gezegd beter gepositioneerd voor die buien die van de Noordzee binnenlopen.

Later:

Zaterdag zien we een zelfde beeld. In een noordelijke stroming worden buien aangevoerd met kans op winterse neerslag van hagel, stofhagel of natte of smeltende sneeuw. De buien zitten vooral in het noorden al kunnen er overdag ook wel enkele wat meer zuidwaarts trekken. Het is mogelijk dat in de felste buien (in het noorden) tijdelijk wat sneeuw blijft liggen, maar veel zal dat allemaal niet zijn. Hooguit een paar cm. Het is koud, maar toch halen we overdag wel een 3 tot 5 graden bij een matige noordelijke wind.

In de avond en nacht wordt het droog al is een bui zeker in het noorden nog wel mogelijk. Mogelijk ook elders nog eentje. In dat geval zou dat een sneeuwbui zijn en als er ergens sneeuw zou liggen in de nacht, kan het daar lokaal wat harder vriezen. Over het algemeen zitten de minima ergens weer rond of net boven het vriespunt met overal wel vorst aan de grond

Na zaterdag neemt de buienkans weer en zondag verloopt mogelijk weer droog, maar wel met koude temperaturen in een nog altijd noord gerichte stroming. De kans op een enkele winterse bui blijft wel bestaan.

Later in de nieuwe week neigen de meeste oplossingen naar een westelijke stroming, maar er zit vrij veel onzekerheid in de weerkaarten.

Samenvatting:

Vandaag start landinwaarts net als gisteren weer met een grote kans op gladheid bij temperaturen van rond of net boven nul, maar wel lichte vorst aan de grond. Aan zee is het niet zo koud en valt er een lokale regenbui. Toch is het ook daar uitkijken voor mogelijke lokale gladheid tijdens de opklaringen tussen de buien door want die regen kan aanvriezen! De buien komen trouwens vrij ver landinwaarts en een enkele zit echt wel diep in het binnenland. Overdag loopt het kwik daar op tot rond 7 graden, landinwaarts naar 4-5 graden. Er is zon, maar ook bewolking en er blijft tot diep in de dagperiode steeds kans op een regenbui. De noordwestelijke wind matig en trekt overdag ook aan.

Vanavond en vannacht moeten de buien verdwijnen. De bewolking en de wind nemen wel toe en het kan zeker aan zee vrij krachtig gaan waaien. De minima zijn wel positief met een 3 tot 4 graden, aan zee iets meer.

Geert, woensdag 31 december, 06.40 uur

VBRO-Trotsplaat

VBRO-Trotsplaat